Wideo stanowi idealnie wpisane w nasze czasy narzędzie komunikacji biznesu ze światem zewnętrznym. Oddziałuje na zmysł słuchu i wzroku jednocześnie. Wywołuje emocje, które są niezmiennie jednym z ważniejszych czynników wpływających na konsumencki proces decyzyjny. Oryginalne i profesjonalnie przygotowane wideo staje się interesujące zarówno dla obecnego klienta, jak też grona potencjalnych odbiorców.
We współczesnym biznesie z materiałów wideo korzysta coraz więcej podmiotów firm, w tym największe korporacje. Film ubiera markę w pierwiastek ludzki, edukuje pracowników i klientów, szkoli i motywuje, opowiada o ofercie i przedstawia interesariuszy. Dlatego też wielu marketerów, bo aż 63%, implementuje wideo marketing w swoich codziennych działaniach. 41% z nich wykorzystuje wideo w strategii komunikacji, a 53,4% uważa filmy publikowane na Instagramie jako niezwykle ważne w kontekście sprzedaży. Ponadto, dane z przeprowadzonego wśród największych amerykańskich firm badania zrealizowanego przez Forbes’a i Google podają, że aż 59% osób na stanowiskach kierowniczych woli obejrzeć film niż czytać tekst opublikowany na stronie www. Trend ten obejmuje także mniejszych i średnich przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatniego roku wyprodukowali lub zlecili produkcję wideo firmie zewnętrznej.
STATYSTYKA WIDEO, CZYLI KTO, JAK I ILE KORZYSTA Z WIDEO
Zgodnie z wynikami badań comScore Inc., amerykańskiej firmy konsultingowej zajmującej się marketingiem, już kilka lat temu statystyczny użytkownik internetu oglądał blisko 187 materiałów wideo miesięcznie. Ponad 500 milionów ludzi, ogląda wideo każdego dnia za pośrednictwem Facebooka. W tym samym czasie 500 milionów godzin filmów jest wyświetlanych na platformie YouTube. Równolegle platforma Hubspot wskazuje, że zainteresowanie treściami wideo stale rośnie. Z podanych przez nią danych wynika, iż 45% internautów ogląda co najmniej godzinę materiałów wideo w ciągu tygodnia. Google dodaje, 40% Millenialsów darzy całkowitym zaufaniem treści, które znajduje na YouTubie. Co więcej, 60% z nich uważa, że obejrzane materiały wideo zmieniły ich postrzeganie świata. Infografika Data Never Sleeps pieczętuje rosnące zaangażowanie w wideo. Według niej użytkownicy YouTube’a w ciągu jednej minuty udostępniają 400 godzin treści w formacie wideo.
Materiał filmowy stanowi tu niebanalną formę snucia opowieści o miejscu pracy i oferowanych usługach. Wideo może być wizytówką firmy, prezentować pracowników i asortyment. Może wyróżniać markę na rynku. W efektywny sposób generuje leady oraz zwiększa poziom zaangażowania w sieci. Nie ma co ukrywać, wideo jest przy tym przyjemne w odbiorze. Prosty przekaz skupiony na potencjalnych klientach w trakcie kilku minut zwraca uwagę i skutecznie zatrzymuje obraz w pamięci. W efekcie, firmy, które wykorzystują w swojej codziennej pracy wideo postrzegane są jako bardziej wiarygodne od tych, które z wideo nie korzystają. Statystyki w tym temacie są niepodważalne. Reakcje psychologiczne konsumentów także.
Według Charbeat do podjęcia decyzji o pozostaniu na stronie internetowej potrzeba niecałe 15 sekund. A jednym z elementów treści, który ewidentnie zwiększa to prawdopodobieństwo jest właśnie wideo. Wideo to także niezwykle istotna część zakupów. Google twierdzi, że blisko 50% internautów zanim wybierze się do sklepu, sprawdza jakość i funkcjonalność poszukiwanych produktów, oglądając poświęcone im wideo. Efekt się wzmacnia, kiedy rozbije się te dane na dwie części. Pierwszą, w której 84% klientów deklaruje chęć zakupu dopiero po obejrzeniu wideo i drugą, w której 91% z nich nie podejmie decyzji bez obejrzenia tzw. explainer video. Znaczenie wideo w zakupach nabiera szczególnej mocy, kiedy weźmie się także pod uwagę to, że 79% konsumentów woli „oglądać” opinie, niż je czytać.
Do wzbudzenia zainteresowania tym, co robimy i jak, można wykorzystać różne formaty wideo. Lista najpopularniejszych obejmuje pozycje niżej opisane.
WIDEO PRODUKTOWE
Prezentuje produkt i usługę, przedstawiając jednocześnie firmę i wachlarz jej kompetencji. Tworzysz wideo tego typu, żeby w przejrzysty sposób wyjaśnić, jak dane urządzenie pracuje i zademonstrować, jak konsument powinien w prawidłowy sposób z niego korzystać. To podstawowe założenie, dzięki któremu w prosty i przystępny sposób wzbudzisz w odbiorcach entuzjazm i podkreślisz plusy korzystania z produktu. Ucząc konsumentów, zbudujesz z nimi więź, stworzysz relację opartą na zaufaniu i zaangażowaniu. W konsekwencji zdobędziesz stałych i oddanych klientów.
Wyjątkowym przykładem filmu tego rodzaju jest materiał wyprodukowany przez Google z okazji zmiany logo firmy. Nawiązując do historii i ewolucji oferowanych produktów, nowe rozwiązanie ukazane zostało w kontekście pozytywnego wpływu, jaki firma miała i ma na codzienne życie użytkowników. Przekaz treści odwoływał się zatem do aspektów kulturowych i emocjonalnych. Unikał przy tym jakichkolwiek zwrotów i form komunikatu reklamowego.
Jednym z lepszych przykładów wideo produktowego jest seria Will it Blend?
Filmy z CEO firmy Blendtec, Tomem Dicksonem, w roli głównej, zadebiutowały w 2006 roku i od tamtej pory zostały wyświetlone 200 milionów razy, zasłużenie zyskując miano najlepszej kampanii marketingu wirusowego wszechczasów.
Interesującym przykładem sukcesu wideo produktowego w biznesie są filmy realizowane na potrzeby firm e-commerce. To m.in. Zalando, Amazon i Zappos w szczególny sposób dbają o obsługę klienta, korzystając z wideo. Sprzedaż produktów opatrzonych krótkim, nieszablonowym filmem wzrasta o 6-30%.
WIĘKSZE ZYSKI DZIĘKI EXPLAINER VIDEO
Explainery w sposób nienachalny prezentują biznesowe strategie, produkty, a nawet instrukcje obsługi. Film wyjaśnia niejednoznaczne kwestie lub skupia się na opowiedzeniu konkretnej historii. Odpowiada na postawione pytania, stanowiąc źródło przyszłych referencji.
Idealnym przykładem wykorzystania możliwości marketingowych i zwiększenia potencjału sprzedażowego za pomocą filmu eksplanacyjnego jest case study Crazy Egg. Publikacja filmu na stronie producenta aplikacji przyniosła firmie nie tylko dodatkowy zysk na poziomie 21 tysięcy dolarów w skali miesiąca, ale przyczyniła się do podwyższenia wskaźnika konwersji do 64%.
Najpopularniejszym, a zarazem najstarszym filmem eksplanacyjnym jest wideo Twitter’a, objaśniające jak działa platforma i co ją odróżnia od Facebooka.
Innym ciekawym przykładem explainer video jest materiał filmowy stworzony przez firmę Slack. Slack to narzędzie, które usprawnia zarządzanie projektami i komunikację w firmie. Wyprodukowane przez nich animowane wideo jest przejrzyste, bogate w kolory, a do tego przyjemne w odbiorze.
Z kolei historia, którą opisuje, jest na tyle uniwersalna, że na dobrą sprawę może dotyczyć każdego z nas. Napięty dzień w pracy nie musi już być chaotyczny. Dzięki jednej aplikacji możesz zharmonizować obowiązki i działania, w efekcie redukując poziom stresu i napięcia.
Wystarczy obejrzeć jeden z takich filmów, żeby zrozumieć, że pozwalają one klientom poznać i zrozumieć zarówno biznes, jak i usługi, które oferujesz. Eksplainery zwiększą konwersję landing pages do 50% i pozytywnie wpłyną na ROI. Eksplainery są także świetnym narzędziem marketingowym generującym leady i usprawniającym SEO. A co równie ważne, wzmocnią Twoje działania wizerunkowe.
Więcej informacji o formatach wideo, wskazówki dotyczące produkcji znajdziesz >> TUTAJ.
KRÓL WIDEO-EVENTÓW
Live streaming, czyli transmitowanie treści wideo w czasie rzeczywistym. Firmy korzystają z live streamingu, promując swoją markę wśród klientów. Szczególnym rodzajem wideo, które wpisuje się w tę kategorię są transmisje eventów. Korzystając z usług profesjonalnej firmy, transmisje możesz zarejestrować i udostępnić na różnych platformach w zależności od Twoich potrzeb i wymagań. Live streaming nie wymaga przy tym dużych nakładów, a dostarczy Ci spodziewanych efektów. Zbuduje nową sieć powiązań konsumenckich, biznesowych i umocni te istniejące. Materiały w takiej formie wzbudzą zainteresowanie nie tylko marką, ale też tematem imprezy, którą relacjonują. Świetnym przykładem takich działań są transmisje konferencji firmy Apple.
WIDEO KORPORACYJNE
Filmy korporacyjne to doskonałe narzędzie prezentujące profesjonalizm, wiedzę i doświadczenie firmy. Wideo tego typu przedstawia firmę w najbardziej reprezentacyjny i pozytywny sposób. Wprowadza widza w Twoją biznesową codzienność oraz kulturę pracy i wartości, którymi się kierujesz. Film korporacyjny wzbudzi i istotnie wzmocni poczucie zaufania do Twojej firmy oraz zwiększy zaangażowanie odbiorców w markę, jej cele i wartości.
Każdego roku firma Daimler produkuje jeden film z tej serii. Ukazuje w nim niezmienny zakres wartości, którym hołduje. Przy czym z każdym kolejnym rokiem wzbogaca swój przekaz o nowe usługi i produkty. Dzięki temu, że od lat pozostają konsekwentni w swoich działaniach, tworzą niezwykle pozytywny wizerunek marki zarówno w grupie obecnych, jak i docelowych klientów.
Oryginalnym przykładem korporacyjnego wideo jest sześciominutowy film ukazujący innowacyjny charakter i biznesowe cele firmy Shopify. Przedstawiona w nim historia podkreśla znaczenie ducha zespołu i dobrej etyki pracy, ale przede wszystkim umiejętności wykorzystywania szans. Nie skupia się przy tym na oferowanej usłudze, a emocjach, które wzbudza.
Wideo tego typu jest idealnym narzędziem marketingu B2B. Kreuje profesjonalny i odpowiedzialny wizerunek firmy. Wzbudza zaufanie i entuzjazm dla oferowanych usług i produktów.
Dla optymalnych efektów działań powinieneś wykorzystać tego typu produkcje na poziomie połowy lejka sprzedażowego. Dokładnie na etapie kreowania zainteresowania i wzbudzania pożądania danym produktem. Zrobisz to również wtedy, kiedy zechcesz nawiązać bliską więź z obecnym klientem, kreując wyższy poziom lojalności. Osiągniesz optymalne korzyści, kiedy skupisz się na przekazaniu jednego rodzaju treści, dzięki którym osiągniesz jeden cel marketingowy.
Od tego, jak wyprodukujesz swoje wideo, zależeć będzie to, czym będziesz się wyróżniać na tle konkurencji.
PRZYSZŁOŚĆ I KORZYŚCI WIDEO MARKETINGU
Profesjonalnie wyprodukowane wideo w szczegółach opowie o twoich wartościach. Będzie pozycjonować firmę w internecie na długo przed i długo po procesie zakupowym. Dzieląc się przy tym pozytywnymi informacjami o sobie i ofercie zbudujesz zaangażowanie i lojalność obecnych oraz przyszłych klientów. Twórz więc wideo dla każdej z oferowanych usług i każdego z proponowanych produktów. Opowiadaj, jak z nich korzystać, przedstawiaj ich cechy, funkcje i korzyści. Mów prostym językiem. Kreuj swój wizerunek na wszystkich płaszczyznach realizowanego przez siebie biznesu.
Już dzisiaj korzyści płynące z produkcji materiałów wideo są zbyt istotne i zdecydowanie zbyt duże, żeby je bagatelizować. Dlatego zastanawiając się nad inwestycją w produkcję wideo, bądź pewien, że jest ona jak najbardziej uzasadniona. Wszelkie dostępne statystyki marketingowe wskazują bowiem jeden kierunek, którym powinny podążać firmy, które chcą rozwijać sieć partnerską, biznesową i konsumencką - wideo.
Potwierdzeniem tych rad są badania firmy Cisco, na podstawie których podaje się do publicznej wiadomości następujący fakt:
do 2020 roku internet będzie przemierzać milion minut materiałów wideo na jedną sekundę
Co więcej, do tego czasu 82% całej aktywności konsumentów w internecie będzie dotyczyła właśnie wideo.